Naspäť na zoznam blogov
thumbnail

Dobrá žienka alebo potvora

SOULY 16.3.2022 11:13

Prečo máme takéto presvedčenia a nastavenia?

Mnohokrát sa v mojej práci stretávam s tým, že mi či už muži, alebo ženy povedia, že kým sa správali zle, kým boli tvrdí, arogantní, protivní, tak sa im vo vzťahoch darilo ďaleko lepšie. Bol o nich väčší záujem a žilo sa im ľahšie. Prečo vlastne máme takéto presvedčenia a nastavenia?

Pretože si myslíme,  že je to naozaj tak. Mnohí z nás s tým doteraz žijú. Sami máme pocit, že všetci tí, ktorí sa správajú horšie ako my, arogantnejšie, nevnímajú city druhých a svoje vlastné, že sa majú lepšie. A majú lepšie vzťahy. Je to naozaj len povrchové vnímanie. Skutočnosť je úplne iná.

 

To, že niečo neriešim, neznamená, že tam nie je problém.

Aj keď to na povrch vyzerá, že je to ľahšie, skutočnosť je iná. Väčšinou sa to odzrkadlí na zdravotnom stave a psychickom stave alebo rôznymi ďalšími vecami, napríklad ako žijem svoj život, ako sa mi darí, ale aj na hojnosti – či mám všetkého dostatok. No prečo je to vlastne tak, že ak sa začneme správať lepšie, ak nám začne záležať na ostatných, tak sa k nám správajú horšie?

Štandardne je to tým, že nemáme vyriešené veci sami v sebe. Že naša hodnota nie je na takej úrovni a keď to začneme vnímať, začíname to cítiť, tak tí naši blízki, najčastejšie partner, nám to odzrkadľuje a ukazuje nám to. V podstate nám tým pomáha. A to, čo nás na tom najviac hnevá, je v skutočnosti niečo, za čo by sme mali byť vďační, pretože nám ukazuje, že máme v sebe niečo nespracované, nejaký problém, ktorý keď si spracujeme a vyriešime, tak nám bude omnoho ľahšie. Toto je v podstate hlavný dôvod, prečo sa toto v nás odohráva. Keď začíname viac pracovať na sebe, keď začíname byť lepšími, prečo máme pocit, že v podstate je to horšie? Je to len o tom, že začneme vnímať veci, ktoré sme naozaj nevideli.

 

Je potrebné prijať svoju nežnosť

Postupne, keď si to vyriešime, tak budeme fungovať ako veľmi silné zrkadlo pre všetkých ostatných. Niektorí ľudia, ktorí budú chcieť na tom pracovať, nás budú doslova vyhľadávať. Takže odpoveď na to, či byť nežná alebo radšej potvora, je, že je v prvom rade potrebné prijať svoju nežnosť. Aj keď sa rozprávame o nežnosti, tak väčšina žien sa uzavrie, už len pred tým slovom, pretože strach z toho, že bude slabá, keď je nežná, je veľmi veľký. No skutočná sila leží v zraniteľnosti, v otvorenosti, v pravdivosti, a autenticite. Ak žena chce byť autentická, pravdivá, sama sebou, potrebuje odhaliť svoju nežnosť, ženskosť, jemnosť. A v tom sa postaví do svojej sily. Je to úplne niečo iné a tie pocity, ktoré začneme popritom zažívať – sú niečo, čo v podstate nepoznáme. Takže, ak si myslíte, že naozaj tí, ktorí sa správajú nepekne k druhým, to majú v živote ľahšie, verte mi, že to nie je tak.

 

Čo s tým môžeme robiť?

Treba sa zbaviť tých presvedčení a vnímania, ktoré máme v sebe. A to –  keď sa nestarám o nikoho a o nič, tak mi je lepšie. V podstate to je pravda, ale len čiastočne. Na to, aby to naozaj bolo dobré, potrebujeme zmeniť nastavenie, že nestaranie sa o nikoho a o nič neznamená, že som arogantný, zlý a tvrdý. Ale zaujímam sa o seba, žijem svoj život pre seba naplno v láskavosti,  jemnosti a tak sa správam aj k ostatným. Toto je jediný spôsob, ako to dosiahnuť. Staráme sa o seba a zároveň nie sme zlí na ostatných tým, že komunikujeme veci autenticky, pravdivo, ale stále láskavo. Pretože každý potrebuje žiť svoj život. Nenarodili sme sa preto, aby sme žili pre niekoho iného. O tom by to malo celé byť.