Naspäť na zoznam blogov
thumbnail

Potrebujeme ku vzťahu výčitky a vinu?

SOULY 06.9.2022 11:54
Potrebujeme ku vzťahu výčitky a vinu?

Potrebujeme ku vzťahu výčitky a vinu?

Výčitky a vina sú základné vzorce, ktoré v sebe majú mnohí ľudia. Zaujímavé pritom je, že výčitka neprináša nič dobré nikomu, ani vám, ako vyčítajúcemu, ani tomu, komu niečo vyčítate. Všetko je to založené na akomsi pocite spolupatričnosti: keď trpím ja, nech trpia aj ostatní. Ale to nie je správny prístup – čítajte ďalej a zistite, prečo.

Prečo vyčítame a cítime vinu?

Výčitky majú za úlohu niekoho zhodiť. Ukázať mu, prečo je zlý, čo urobil zle alebo prečo nemá hodnotu. Ostatným okolo nás zväčša vyčítame veci preto, lebo sme to možno videli doma, prostredníctvom našich rodičov alebo ostatných v našom okolí. Všetko, čo niekomu poviete alebo predostriete ako nenápadné alebo nápadnejšie slovné spojenie „mohol si“ alebo „neurobil si“ a podobne, je výčitka. Nikdy neviete, prečo ten človek urobil danú vec práve tak, ako ju urobil. Preto výčitky jednoducho nie sú na mieste.

Ak máte správneho partnera, všetko je o komunikácii

Nezabúdajte, že všetko je o komunikácii. A to nielen vo vzťahu, ale všade. Skúste si predstaviť povedať vášmu partnerovi alebo partnerke o tom, aká je vaša predstava toho, čo by mohli urobiť, čo by vás potešilo alebo vám urobilo radosť. Je to také jednoduché a predsa to veľa ľudí nerobí. Jednoducho keď poviete, čo by ste chceli, či už na priamo alebo v jemných hádankách, váš partner nemá dôvod to pre vás neurobiť.

V každom prípade sa môže aj stať, že partner v danom správaní naďalej pokračuje. V tom prípade to robí zrejme naschvál a tu sa treba sám seba opýtať, či sme naozaj v tom správnom vzťahu, či to, čo spolu máte, má zmysel.

Nesústreďte sa na negatívne veci

Azda každý chce byť vo vzťahu, v ktorom sa navzájom partneri podporujú a sú si oporou. Ak sa vo vašom vzťahu niečo stalo, čo vás alebo vášho partnera zranilo, nemôžete si to donekonečna vyčítať. Potrebujete sa navzájom podporovať v dôležitých veciach, aj v tých maličkostiach, a, najmä, komunikovať. Ak budete neustále poukazovať na negatívne veci, nič sa nevyrieši.

Netreba chodiť do minulosti a vyťahovať z nej nepríjemnosti. Tým akurát dávate najavo to, že si nevážite váš vzťah, nerešpektujete seba ani vášho partnera a že vlastne ani neviete prijať danú vec. Je to vlastne špirálovitý efekt, pretože čím viac negatívnych vecí vyťahujete, tým sa viac a viac zamotávate do danej viny a výčitiek.

Nezabúdajte, že problém nemáte vy, ale vyčítajúci

Vina je nepríjemná. Dokáže dokonca narušiť vaše energetické pole, teda vašu auru. Akonáhle je vaše energetické pole narušené, je jednoduché podľahnúť rôznym útokom na psychiku. Ak by ste boli zostali bez pocitov viny a sebaobviňovania, a silní vo svojom vnútri, tak vás tieto útoky až tak veľmi nezasiahnu. Nezabúdajte na zlaté pravidlo, že problém má predsa ten, ktorý niečo vyčíta.

Dôležité je ale myslieť aj na to, ako komunikácia prebieha. Dôležitý je totiž aj spôsob, akým niečo poviete. Niekedy sa totiž môže zdať, že niečo vám bolo komunikované ako výčitka, ale reálne to výčitka nie je. Preto sa radšej opýtajte, ako daný človek danú vec myslel, aby nedošlo ku komunikačnému šumu a tým aj k odovzdaniu nesprávnej informácie. Ak došlo k nedorozumeniu, stále máte možnosť partnerovi povedať, aby vám veci komunikoval iným spôsobom, aby k danej dezinformácii nedošlo.

Všetko je o komunikácii. To je platinové pravidlo, ktoré jednoducho nemožno ignorovať. A platí vo všetkých medziľudských vzťahoch. Nájdite si svojho spriazneného partnera na Souly – platforme, ktorá naozaj funguje.